آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان London flower delivery Holland park flower shop Chelsea flower delivery London flower subscription

چگونه کاردرمانی به کودک بیشفعال کمک میکند؟

تعداد بازدید: 654

چگونه کاردرمانی به کودک بیشفعال کمک میکند؟

چگونه کاردرمانی به کودکان مبتلا به بیش فعالی کمک می کند؟

 

متخصصان کاردرمانی کلینیک آینده در کرج به شما توضیح Ù…ÛŒ دهند Ú©Ù‡ چگونه OT  ÛŒØ§ همان کاردرمانی به کودکان مبتلا به بیش فعالی (ADHD) Ú©Ù…Ú© Ù…ÛŒ کند.

برای توضیح اینکه که چگونه کاردرمانی به کودکان مبتلا به بیش فعالی یا ADHD کمک می کند ما نیاز داریم که دو تا موضوع را شرح بدهیم.

 • بیش فعالی
 • کاردرمانی

بیش فعالی چیست؟

ADHD\ADD یا بیش فعالی زمانی تشخیص داده می شود که ترکیبی از 6 علامت از دو گروه اصلی ازعلائم در کودکان دیده شود. بر طبق یافته های انجمن روانپزشکی آمریکا (2013) این گروه از علائم به دو گروه اصلی علائم "بی توجهی" و علائم "بیش فعالی- تکانشی" تقسیم می شوند.

در گروه علائم  بی توجهی ویژگی های زیر مشاهده Ù…ÛŒ شود:

 • فقدان توجه به جزئیات
 • انجام کارها Ùˆ رفتارهای بی نظم
 • عدم تمرکز در گوش دادن به صحبت های دیگران
 • عدم توانایی در اتمام کارها، حواس پرتی
 • Ú¯Ù… کردن یا فراموش کردن چیزها

در گروه علائم  Ø¨ÛŒØ´ فعالی- تکانشی موارد زیر مشاهده Ù…ÛŒ شود:

 • بی قراری
 • عدم توانایی در نشستن مستمر( difficulty sitting still)
 • اجتناب از بازی کردن آرام
 • بیش از حد صحبت کردن
 • این کودکان نمی توانند منتظر نوبت خود باشند Ùˆ یا حتی در نوبت دیگران هم اختلال ایجاد Ù…ÛŒ کنند (انجمن روانپزشکی آمریکا،2013).

برای آشنایی بیشتر با علایم بیش فعالی لینک مقابل را Ù„مس Ú©Ù†ÛŒØ¯: >   Ú†Ù‡Ø§Ø±Ø¯Ù‡ نشانه بیش فعالی

کاردرمانی چیست؟

هدف اصلی کاردرمانی ، توانمند ساختن افراد برای انجام فعالیت های روزانه می باشد.

کاردرمانی کودکان مبتلا به بیش فعالی از دو طریق اصلی انجام می شود:

استراتژی های درمانی (Remedial strategies)
استراتژی های انطباقی (Adaptive strategies)

هدف استراتژی های درمانی، بازیابی استعداد و توانایی های ضعیف شده می باشد.

استراتژی های انطباقی، فعالیت های روزانه و عادت ها را از نو بازسازی می کند و یا به کودکان، مهارتها و روش هایی را برای مقابله با مشکلات و اختلالات را آموزش می دهد.

کودکان مبتلا به بیش فعالی

هدف کاردرمانی در کرج برای کودکان مبتلا به بیش فعالی، افزایش تمرکز کودک است. متخصص کاردرمانی در کرج با کودک مبتلا به بیش فعالی کار می کند تا عوامل احتمالی که باعث ایجاد علائم و نشانه های ADHD در کودکان می شود را کاهش دهد.

 

عوامل مختلفی در توانایی تمرکز و توجه کودکان ما اثر دارد که ما می توانیم آنها را تغییر دهیم. برای مثال به موارد زیر اشاره می کنیم:

قدرت عضلات مرکزی تنه (Inner core strength)

 ØªÙˆØ§Ù†Ø§ÛŒÛŒ ما کاردرمانگران فقط در نشاندن Ùˆ ساکت کردن کودک نمی باشد. ما در کاردرمانی در استان البرز نحوه ÛŒ استفاده ÛŒ کودک از عضلات متعادل کننده Ùˆ تثبیت کننده (stabilizer muscles) را بررسی Ù…ÛŒ کنیم. این عضلات به کودکان Ú©Ù…Ú© Ù…ÛŒ کنند تا بتوانند به طور دائم Ùˆ مستمر بشینند Ùˆ راحت تر Ùˆ بهتر نفس بکشند. این ماهیچه ها همچنین مقدار نیروی وارده برای انجام فعالیت را تنظیم Ù…ÛŒ کنند. برای مثال ما Ù…ÛŒ دانیم Ú†Ù‡ مقدار نیرو برای باز یا بسته کردن در نیاز داریم، Ú†Ù‡ مقدار نیرو برای بازی با دوستان خود احتیاج داریم Ùˆ Ú†Ù‡ مقدار نیرو برای فشار دادن مداد روی کاغذ احتیاج داریم. ولی کودکان بیش فعال به دلیل ضعف حس عمقی درک درستی از شدت Ùˆ میزان نیروها ندارند. یکی از وظایف کاردرمانگراستفاده از تمرینات یکپارچگی حسی برای Ú©Ù…Ú© به افزایش درک کودک از نیروها Ùˆ شدت حرکات است.

پردازش حسی (Sensory processing)

پردازش حسی مهارتی است که با تاثیر بر روی میزان صدا، جنبه های بصری، استشمام کودک کمک می کند تا کودک شما بهتر بتواند تمرکز کند. اما این مهارت کاربرد گسترده تری دارد. پردازش حسی ، روی توانایی کودک کوچک شما برای تنظیم بدن خود برای آرام و هوشیار بودن تأثیر می گذارد. اختلال در پردازش های حسی منجر به خیال پردازی در کودکان میشود و همچنین موجب ضعف در کنترل هیجانات می شود. کودکانی که مشکلات پردازش حسی دارند در طول روز دائما وول میخورند و حرکت میکنند تا به سطح مناسبی از هوشیاری برسند تا بتوانند بهتر تمرکز کند. در واقع کودکان بیش فعال برای تمرکز کردن احتیاج دارند دائما حرکت کنند و سر وصدا تولید کنند. بهترین کاردرمان درکرج کسی است که بتواند با تنظیم سطح فعالیت کودک منجر به افزایش تمرکز در کودک بشود.

 

از آنجایی Ú©Ù‡ کاردرمانگرها روی تغییرات عوامل فوق کار Ù…ÛŒ کنند، آنها همچنین Ù…ÛŒ توانند استراتژی های انطباقی را پیاده سازی  Ú©Ù†Ù†Ø¯ Ùˆ با کودک Ùˆ معلم آنها نیز کار Ù…ÛŒ کنند تا برخی از تکنیک های مناسب در محیط های مختلف را برای کودکان پیدا کنند. این استراتژی های انطباقی شامل موارد زیر Ù…ÛŒ باشد:

خاطرات ، برنامه ها ، یادآوری ها ، لیست ها و ابزارهای سازماندهی

یکی از مشکلات کودکان مبتلا به بیش فعالی این است که آنها نمی توانند مرتب و منظم باشند. این مشکل می تواند به طور باورنکردنی خسته کننده و دلسرد کننده برای هم کودک و هم والدینش باشد. این موضوع همچنین اثر بسیار منفی و مخربی روی اعتماد به نفس این کودکان دارد. کاردرمانگرِ کودک شما می تواند با ارائه ی راهکارها و تکنیک هایی به سازماندهی رفتاری کودک و مرتب و منظم شدن آنها کمک کند.

ساده سازی فعالیت ها برای کودک(Breaking tasks down into steps)

دانستن این نکته برای والدین و همچنین معلمان کودک بیش فعال بسیار مهم است که، کودکان مبتلا به بیش فعالی اغلب در انجام فعالیت های روزانه دچار مشکل می شوند مثلا نمی دانند آن فعالیت را از کجا آغاز کنند؟ مرحله ی بعدی آن فعالیت را کی آغاز کنند؟ و یا چگونه آن فعالیت را به پایان برسانند؟ کاردرمانگر با انجام تمرینهایی کمک می کنند تا کودک شما برای "انجام مرحله ای فعالیت های روزانه" آماده شود.

امیدوارم این مقاله به شما اطلاعاتی در مورد کمک هایی که کاردرمانی میتواند به کودک مبتلا به بیش فعالی کند، داده باشد.

هدف تیم کاردرمانی کرج در کلینیک آینده  Ú©Ù…Ú© به کودکان برای لذت بردن از انجام فعالیت های روزانه شان Ù…ÛŒ باشد.

برای مطالعه مقاله اقدامات درمانی موثر در درمان بیش فعالی لینک را دنبال کنید.

 

آیا شما نگران کودکان مبتلا به بیش فعالی خود هستید؟

تیم مجرب کاردرمانی کرج کلینیک آینده متشکل از کاردرمانگر حسی Ùˆ ادراکی_حرکتی Ùˆ ماساژتراپیست Ùˆ متخصص اتاق تاریک،با سابقه ده سال درمان وکنترل علائم  ØµØ¯Ù‡Ø§ کودک مبتلا به بیش فعالی در استان البرزیکی از تکمیل ترین کادرتوانبخشی Ø¯Ø± استان البرز  Ø¨Ø±Ø§ÛŒ درمان بیش فعالی است.

خدمات کلینیک آینده در درمان بیش فعالی شامل موارد زیر است:

مشاوره کودک
زوج درمانی والدین
مشاوره و فرزند پروری والدین
کاردرمانی حسی
کاردرمانی ادراکی_حرکتی
اتاق تاریک
ماساژ حسی
موسیقی درمانی
بازی درمانی
توانبخشی شناختی

جهت تعیین نوبت و هماهنگی برای مشاوره با شماه زیر تماس بگیرید:

02634431369

کلینیک ذهن و شناخت آینده

دسته بندی ها :


آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان London flower delivery Holland park flower shop Chelsea flower delivery London flower subscription