نقاشی کودکان چه میگوید؟

تفسیر نقاشی کودک یکی از راه های روانشناسی کودکان در کرج برای تفسیر شخصیت و حالات روحی کودک است. برای این که یاد بگیرید  نقاشی های کودکان را رمزگشایی کنید و کودک خود و شخصیت درونی او را بهتر بشناسید مقاله زیر را بخوانید.

با تفسیر نقاشی کودکان میشه اطلاعات زیادی در مورد ترس‌ها، رویاها، شادی‌ها، امیدها و کابوس‌های آنها به بدست آورد وهمچنین دیدگاه ارزشمندی از شخصیت آنها به شما می‌دهد .

بچه ها از همون لحظه ایی که میتونن مداد دست بگیرند فرآیند نقاشی رو شروع میکنند. کودکان برای بیان احساسات نقاشی می کشند، زیرا نمی دانند چگونه احساسات مختلف را از طریق کلمات بیان کنند و همچنین در مورد روابط خود با دنیا و چیزهای دیگر به شما سرنخ می دهند .

هر پدر و مادری دوست داره که در نقاشی های فرزندش معنایی پیدا کنه . گاهی اوقات نقاشی ها فقط نقاشی هستند و چیزی بیش از یک بازی سرگرم کننده نیستند. اما گاهی اوقات، تفسیر روانشناسی کودکان در کرج به این معنی است که شما لایه عمیق تری نسبت به آنچه که آنها فکر می کنند و احساس می کنند، کشف می کنید.

بنابراین، بیش از حد روی نقاشی بچه ها حساس نشید  بلکه به کودک اجازه بدید تا به شما بگه که نقاشی برای او چه معنایی داره . پرسیدن سؤالات راجع به نقاشی، می تواند چیزهایی را از کودک شما آشکار کند که ممکن است هرگز خودتان آنها را نبینید.

مراحل نقاشی

نقاشی کودکان سه مرحله دارد : خط خطی، پیش طرحواره و مراحل شماتیک.

 1. خط خطی (2-4 سال)

در این مرحله هیچ واقع گرایی در تصاویر دیده نمی شود و فقط خطوطی در یک صفحه هستند. ممکنه به نظر برسد که معنی خاصی نداره اما گاهی کودکان چیزی به نام «واقع گرایی تصادفی» خلق می کننداین به این معنییه که وقتی خط خطی ها تمام می شه، ممکنه بتونید اشکال خاصی را شبیه یک ماشین یا یک خانه ببینید.

 1. پیش شماتیک(4-7 سال)

در این مرحله کودکان چیزهایی را که با چشمان خود می بینند خلق می کنند. آنها ممکن است ساده ترین چیزها مثل چهره ها، ماشین ها ،عروسک، ، موتور، درختان و خانه ها بکشند. معمولاً توجه به جزئیات واقعی در این نقاشی ها وجود ندارد.

 1. شماتیک (7+ سال)

در این مرحله شواهدی از طرحواره وجود دارد. برای مثال، نقاشی اقیانوس ممکنه شامل گوش ماهی، ستاره‌های دریایی، توپ ساحلی، افرادی که مایو می‌پوشند و غیره باشد. ممکنه کلمات و نمادهایی برای ارائه پیام‌های بیشتر برای توضیح نقاشی اضافه بشه. نقاشی آدمک جزئیات بیشتری از جمله مژه خواهد داشت. عمق و واقع گرایی بیشتر است.

انتخاب رنگ و جنسیت

قطعا تفاوت‌هایی بین نقاشی دختران و پسران وجود دارد . دختران معمولاً اشکال گردی از جمله گل، قلب ترسیم می‌کنند، در حالی که زاویه، جعبه و خطوط صاف‌تر از ویژگی‌های پسران به همراه ماشین، اتوبوس و غیره   است .

علاوه بر این، برخی از محققان گزارش کرده‌اند که دختران تمایل دارند از رنگ‌های بیشتری در هر نقاشی نسبت به پسران استفاده کنند و رنگ‌های گرم‌تر (یعنی صورتی) را ترجیح می‌دهند و پسرها به رنگ‌های سردتر (یعنی آبی) ترجیح می‌دهند.

روانشناسی رنگ نقاشی کودکان :

 • رنگ مشکی و بنفش نشان دهنده تسلطه  و آبی در میان کودکانی که طبیعتی دلسوز دارند و از همراهی لذت می برند طرفدار داره.
 • قرمز رنگ هیجان است، و یکی از محبوب ترین رنگ ها برای استفاده کودکان است.
 • صورتی نیاز به عشق و قدردانی را نشان می دهد و مورد علاقه دختران است.
 • سبز رنگ کسانی است که دوست دارند متفاوت باشند، فضا را دوست دارند و هنرمند و باهوش هستند.
 • زرد همچنین نشان دهنده هوش و طبیعت آفتابی است.

تفسیر روانشناسی موقعیت نقاشی روی صفحه

معمولا سمت چپ صفحه با گذشته و با پرورش و مادر مرتبط است.سمت راست به علاقه به آینده و نیاز به برقراری ارتباط مربوط می شود ؛ این طرف با پدرها همراه است.

کودکی که یک  نقاشی با اندازه خوب را به طور برجسته وسط صفحه میکشد، یک کودک نرمال و امن در نظر گرفته می شود ، در حالی که اگرنقاشی کوچکی  در گوشه ای کاغذ یا نزدیک به لبه کشیده شده اند ، بیانگر احساس بی کفایتی یا ناامنی هستند.

نقاشی های کودکان چه احساساتی را آشکار می کند؟

بسیاری از احساسات را می‌توان از نقاشی‌های فرزندتان متوجه شد، اما به شرطی که از فرزندتان بخواهید که راجع به نقاشی اش توضیح دهد. با این حال، برخی از نکاتی وجود دارد که روانشناس کودکان در کرج و کاردرمانی در کرج بیان میکنند که ممکن است احساسات واقعی کودک را نشان دهد.

 • خطوط پررنگ ، به خصوص اگر نزدیک به هم باشند، می تواند نشانه استرس، عزم راسخ یا عصبانیت  و احساسات شدید باشد ، در حالی که خطوط ملایم تر نشان دهنده طبیعت ملایم تر است.
 • کیفیت خط نیز می‌تواند قابل توجه باشد.  شکلی که با خطوط روشن، متزلزل و شکسته کشیده شده است، کودک مردد و ناایمن را نشان می‌دهد و در مقابل، خطی جسورانه، مستمر و آزادانه ترسیم شده بیانگر اعتماد به نفس و احساس امنیت است.

هنگام ترسیم شکل‌ها، اندازه و اندازه نسبی شکل‌های ترسیم شده هم مهم در نظر گرفته می‌شود ، و شکل‌های مهم‌تر یا غالب‌تر بزرگ‌تر ترسیم می‌شوند.

فقدان بازوها گاهی اوقات به عنوان نشان دهنده ترسو بودن، نشانه ای از کودکان غیر پرخاشگر تعبیر می شود، در حالی که اغراق در اندازه دست ها به عنوان نمادی از تمایلات تهاجمی تلقی می شود اگر نقاشی که کشیده شده خود کودک باشد. به همین ترتیب، پاهای کوچک به عنوان نشانه ای از ناامنی در نظر گرفته می شود “” به معنای واقعی کلمه یک پایه ناپایدار است.

 • کودک خجالتی : هیکل های کوتاه، بدون بینی یا دهان، هیکل های ریز و بازوهای نزدیک به بدن
 • کودک مضطرب : ابرها، باران، پرندگان در حال پرواز.
 • کودک تکانشی : هیکل های بزرگ، بدون گردن و عدم تقارن اندام ها.
 • کودک عصبانی : دست ها و دندان های درشت، بازوهای دراز، چشم های ضربدری
 • کودک ناامن : هیولاها ، سرهای کوچک، بدون دست و اریب

  child girl hanging her drawings on the wall

چگونه نقاشی کشیدن را در کودک خود ایجاد کنیم؟

یادگیری تفسیر و رمزگشایی نقاشی های کودکان می تواند برای شما به عنوان والدین بسیار مفید باشد. با این حال سعی کنید این فعالیت خلاقانه را نیز تشویق کنید.

تجارب هنری به کودکان کمک می‌کند تا بتوانند استقلال پیدا کنند و به آن‌ها این فرصت را می‌دهند که ایده‌های خود را خلاقانه  بر روی کاغذ یا در قالب‌های دیگر بازنمایی کنند.مهمتر از همه، بیان خلاقانه به کودکان اجازه می دهد تا از جادوی تخیلات خود بهره ببرند، چیزی که کودک بودن به معنای واقعی کلمه است.

در اینجا مواردی وجود دارد که می توانید برای تشویق فرزندتان به نقاشی بیشتر انجام دهید:

 • هنر را به بخشی منظم از زمان بازی تبدیل کنید .  کیسه های کاغذی را برای کشیدن برش دهید. گاهی اوقات اگر کاغذ را روی میز بچسبانید تا هنگام نقاشی تکان نخورد، برای بچه‌های کوچک تر کمک کننده است.
 • نیازی به دستورالعمل نیست.   به فرزندتان اجازه دهید آزمایش و کشف کند و خلاقیت خود را به روش خودش بیان کند. این کودک مستقل نیاز به احساس اعتماد به نفس و شایستگی و هوشمندی دارد.
 • به فرآیند توجه کنید، نه فقط به محصول .  به جای اینکه فقط موفقیت وو نتیجه نهایی فرزندتان را ببینید، در روند نقاشی آنها شرکت کنید. به او کمک کنید چیزهای پیچیده تری ترسیم کند یا با هم رنگ های مناسب برای خانه درختی انتخاب کند.
 • از هنر برای کمک به کودک خود برای ابراز احساسات قوی استفاده کنید .  اگر کودک شما احساس عصبانیت می کند، با کشیدن نقاشی بسیار عصبانی به او کمک کنید تا این احساسات را بیان کند.
 • هنر و نوشتار فرزندتان را به نمایش بگذارید .  این گونه است که فرزند شما می داند کارش ارزشمند و مهم است.

مترجم: نازیلا ندایی طوسی، کاندیدای دکترای علوم شناختی گرایش اعصاب

برای رزرو نوبت روانشناس کودک و کاردرمانی در کرج با شماره:

02634431369

تماس بگیرید.