روانشناسی

بخش روانشناسی کلینیک آینده با مدیریت دکتر زهرا امین آبادی،  در زمینه تشخیص و درمان انواع مشکلات و اختلالات رشدی، روانی، رفتاری و …. فعالیت میکند و کلینیک آینده مفتخر است که با تکیه بر درمانگران و روانشناسان کودک مجرب وبا استفاده از جدیدترین متد های علمی روز دنیا، اختلالات رفتاری، اختلالات رشدی، اختلالات خوردن، افسردگی و سایر مشکلات فرزندان شما را در هر سنی که هستند از کودک گرفته تا نوجوان دبیرستانی را ارزیابی وبه طور موفقیت آمیزدرمان می کند. برای دریافت خدمات روانشناسی کودکان در کرج با ما همراه باشید .

اگر بخواهیم این مشکلات را بصورت شفاف تر بیان کنیم شامل موارد زیر می شود:

 • سوء استفاده از جمله آزار جسمی، عاطفی و جنسی یا بی توجهی به کودک
 • اعتیاد به بازی و اینترنت و هرچیز دیگر
 • اختلالات در رشد و یادگیری از جمله اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)، ناتوانی ذهنی، اختلال اوتیسم،  اختلالات ارتباطی و ناتوانی در خواندن و نوشتن
 • اختلالات رفتار مخرب مثل نافرمانی و …
 • اختلالات خوردن از جمله بی اشتهایی، پرخوری عصبی
 • اختلالات روانی مانند فوبیا، افسردگی، اضطراب، اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD)، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)، اختلال دوقطبی، و اسکیزوفرنی
 • اختلالات خواب مثل بی خوابی، کابوس، و راه رفتن در خواب
 • مسائل مربوط به جنسیت، مشکلات عزت نفس و …
روانشناسی کودکان

چطور یک روانشناس خوب در کرج پیدا کنیم؟

همانطور که می دانید هر روانشناسی در بعضی از حوزه ها تخصص دارد. اما اینکه یک روانشناس کودک خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا ما بتوانیم او را برای مشاوره کودک دلبندمان انتخاب کنیم بحث مفصلی است. یک روانشناس خوب باید بتواند کودک را به درستی ارزیابی کرده و با ارجاع صحیح و به موقع به همکاران مربوطه شامل کاردرمان ، گفتاردرمان، بازی درمان، پزشک و …. در حفاظت ازوقت و هزینه های کودک و والدین کوشا باشد.

نکات مهم در ارزیابی روانشناس کودک :

مهمترین قدم برای شناسایی یک تیم روانشناسی خوب توجه به روش های ارزیابی  و استفاده از تست های معتبر و جدید و انتخاب یک روش درمانی موثر و متناسب با مشکل کودک است.

حل نشدن مشکلات کودکان می تواند باعث بوجود آمدن مسائل جدی تر در سنین نوجوانی و بالاتر شود بنابراین بهتر است در سنین کمتر برای درمان این مشکلات به روانشناس و متخصص حوزه کودک و نوجوان مراجعه کنید.

برای کودکان دشوار است که آنچه را که از سر می گذرانند توضیح دهند، بسیار دشوار است که احساسات خود را تجزیه و تحلیل کنند، اینجاست که روانشناسی کودک می تواند به شما کمک کند تا اطلاعات بسیار مهم و ارزشمندی در مورد سلامت ذهنی، جسمی، شناختی و عاطفی فرزندتان در حین رشد به شما بدهد.

بخش روانشناسی کودکان کلینیک آینده :

مرکز مشاوره و توانبخشی آینده در کرج با در اختیار داشتن تیمی از بهترین متخصصان روانشناسی و کاردرمانی و گفتاردرمانی در کرج  آماده ارائه کلیه خدمات و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در حوزه روانشناسی کودک، فرزند پروری، کاردرمانی، بازی درمانی، گفتاردرمانی و … است.

جهت تعیین نوبت جهت مشاوره کودک و نوجوان با شماره تلفن : 02634431369  تماس بگیرید.

روانشناسی کودکان در کرج

چرا روانشناسی کودک مهم است؟

همه می‌خواهند فرزندشان رشد سالمی داشته باشد، اما همیشه مشخص نیست که آیا رفتار کودک نشانه‌ای از یک مرحله طبیعی در رشد است یا نشانه‌ای از یک ناهنجاری.  روانشناس کودک می توانند به شما در درک تفاوت کمک کنند. درک الگوهای روانشناختی عادی و غیرعادی کودک می تواند به والدین کمک کند تا بفهمند چگونه می توانند به بهترین نحو با کودک خود ارتباط برقرار کنند و مکانیسم های مقابله ای برای مدیریت احساسات را به کودک آموزش دهند و به پیشرفت و شکوفایی فرزندشان در هر مرحله جدید رشد کمک کنند.

روانشناس کودک همچنین می توانند رفتارهای غیرعادی را زود تشخیص دهند، به شناسایی ریشه مسائل رفتاری رایج مانند مسائل یادگیری، بیش فعالی یا اضطراب کمک کنند و به کودکان کمک کنند تا از آسیب های اولیه دوران کودکی عبور کنند. آنها همچنین می توانند به پیشگیری، ارزیابی و تشخیص مشکلات روانی و یادگیری، تاخیرهای رشدی یا شرایطی مانند اوتیسم  و بیش فعالی کمک کنند.

روانشناس کودک در کلینیک آینده در کرج تعامل چند حوزه اصلی رشد را مطالعه می کند:

رشد فیزیکی

رشد فیزیکی در کودکان معمولاً یک توالی قابل پیش بینی از رویدادها است.  روانشناس کودک شما می تواند به متخصص اطفال شما کمک کند تا رشد جسمانی کودک شما را مشاهده کند و در صورت وجود هر گونه ناهنجاری که می تواند نشان دهنده بی نظمی رشد باشد.  تأخیرهای عمده در رشد جسمانی ممکن است مسائل زیربنایی رشدی دیگری راتحت تاثیر قرار بدهند که با تشخیص به موقع آن میتوان در سال های ابتدایی زندگی کودک، این مسائل را رفع کرد.

توسعه شناختی

رشد شناختی به یادگیری فکری و فرآیندهای فکری کودک اشاره دارد. این شامل مشاهده و درک دنیای اطراف، یادگیری زبان، حافظه، تصمیم گیری، حل مسئله، نحوه استفاده کودک از تخیل و نحوه استفاده کودک از استدلال اساسی است. در کلینیک آینده کرج با استفاده ازبروز ترین ابزارهای توانبخشی شناختی رایانه ایی ، بر روی بهبود کارکرد شناختی کودکان کار میشود.

رشد عاطفی (اجتماعی)

رشد عاطفی و اجتماعی عمیقاً در هم تنیده هستند و به چگونگی احساس، درک و ابراز احساسات کودک اشاره دارد , در کودکان بسیار خردسال از طریق بیان احساسات اساسی مانند ترس، شادی، خشم و غم بیان می شود. با رشد کودک، احساسات پیچیده تری مانند اعتماد به نفس، امید، احساس گناه و غرور ظاهر می شود. رشد عاطفی همچنین شامل توانایی کودک برای احساس و درک احساسات دیگران از طریق همدلی است. یادگیری تنظیم و ابراز احساسات مناسب برای بسیاری از کودکان دشوار است. کمک به کودکان برای درک زودهنگام احساسات خود می تواند تأثیر قدرتمندی بر رشد عاطفی فعلی و آینده داشته باشد. یک روانشناس کودک خوب در کرج می تواند به کودک شما کمک کند تا احساسات خود را به شیوه ای سالم و مثبت بیان کند.

رشد عاطفی به شدت به رشد اجتماعی کمک می کند.  زیرا روشی که کودک احساس می کند، درک می کند و احساسات خود را بیان می کند تأثیر مستقیمی بر نحوه تعامل آنها با افراد دیگر دارد.  روابط اولیه کودک می تواند تأثیر زیادی بر رشد مهارت های اجتماعی متناسب با سن آنها داشته باشد. اعتماد، دوستی، مدیریت تعارض و احترام به اقتدار نمونه هایی از توسعه اجتماعی هستند.

رفتار درمانی کودکان

روانشناسی کودکان در کرج

اگر نگران سلامت روان و رشد کودک خود هستید،  با شماره تلفن کلینیک آینده 02634431369 تماس بگیرید تا امروز یک قرار ملاقات تعیین کنید.  مدیر بخش روانشناسی کلینیک، خانم دکتر امین آبادی فرزند شما را ارزیابی خواهند کرد و در مورد گزینه های درمانی مناسب، از جمله ارجاع به یکی از درمانگران مجرب ما در صورت نیاز، با شما صحبت خواهند کرد.

درمان های روانشناسی کلینیک آینده کرج عبارتند از:

 • رفتار درمانی.
 • بازی درمانی کودک محور.
 • درمان رابطه کودک و والدین.
 • درمان مدیریت خشم کودک
 • اصلاح شیوه های فرزند پروری
 • درمان شناختی رفتاری (CBT) .
 • رفتار درمانی
 • خانواده درمانی
 • هنر درمانی.
 • کار درمانی.
 • گفتاردرمانی
 • درمان تعامل والد-کودک.
 • توانبخشی شناختی

روانشناسان کودک چه می کنند؟

روانشناسان کودک هنگام کار با کودکان و نوجوانان از طیف وسیعی از رویه ها و مهارت ها استفاده می کنند، از جمله:

 • ارزیابی مسائل روانی، فکری، شناختی و رفتاری با آزمون و ارزشیابی.
 • استفاده از مداخلاتی مانند روان درمانی (گفتار درمانی و کاردرمانی) و مدیریت رفتار.
 • تدوین برنامه های پیشگیری مانند پیشگیری از قشقرق، اختلالات یادگیری، افسردگی و اضطراب و …
 • مشاوره و مکاتبه با سایر متخصصان و پزشکان کودک.

چگونه می توانم بفهمم فرزندم نیاز به مراجعه به روانشناس کودک دارد؟

شما فرزندتان را بهتر از هر کس دیگری می شناسید. اگر احساس می کنید فرزندتان با مسائلی مانند مدرسه، روابط، مدیریت احساسات، رفتار و/یا یادگیری دست و پنجه نرم می کند، ممکن است از مراجعه به روانشناس کودک بهره مند شود.

در اینجا چند موقعیت و رفتار کلی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید که می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا و چه زمانی فرزند شما می تواند از مراجعه به روانشناس کودک سود ببرد:

 1. به نظر می رسد مشکلات ذهنی، عاطفی و/یا رفتاری فرزند شما به جای بهتر شدن، با گذشت زمان بدتر می شود.
 2. فرزند یا خانواده شما ضربه روحی مانند مرگ، تصادف یا آزار را تجربه کرده است.
 3. متوجه تغییرات بزرگ شخصیتی و/یا رفتاری در فرزندتان می شوید.
 4. دوست داشتن و حفظ دوستان برای فرزند شما دشوار است.
 5. نمرات فرزند شما در حال کاهش است یا اغلب با رفتار خود در مدرسه مشکل دارند