کاردرمانگران کلینیک کاردرمانی آینده کرج در این مقاله به شما توضیح می دهنند که چگونه میتوانند به درمان کودکان دارای اختلال حسی کمک کنند. اختلال پردازش حسی می تواند خود را در طیف گسترده ای از چالش ها و مشکلات رفتاری در کودکان نشان دهد.

اگر مطمئن نیستید که مشکلات کودک شما ناشی از اختلال یکپارچگی حسی و پردازش حسی است شاید نیاز باشد که مقاله ی زیر را بخوانید.

 

چرا کاردرمانی (occupational therapy)؟

بسیاری از کودکانی که به ما مراجعه می کنند، توسط دکتر، معلم و یا معلم پیش دبستانی به ما معرفی شده اند. ولی هنوز بعضی از والدین نمی دانند کاردرمانی دقیقا چیست. اکثر اوقات، در برخورد اول، ما با والدینی مواجه می شویم که دقیقا نمی دانند یک کاردرمان حرفه ای چگونه می تواند به کودکانی که دارای اختلالات رفتاری، توجه، احساسی و رشد هستند، کمک کند.

 

یک کاردرمانگر (OT) چه کار می کند؟

اول از همه، لازم است که شما متوجه شوید نقش ما به عنوان کاردرمان چیست.

Occupation (فعالیت یا تمرین) به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که در طول روز، زمان ما را اشغال می کنند. کاردرمانی به افرادی که دچار آسیب یا معلولیت شدند کمک می کند تا با انجام تمرین های مناسب و تکرار آنها، در انجام فعالیت های روزانه عملکرد بهتری داشته باشند.

کار اصلی کودک، بازی است. زیرا کودکان با بازی یاد می گیرند اجتماعی شوند و از طریق بازی جهان اطرافشان را شناسایی می کنند. بازی به کودکان کمک می کند تا توانایی تمرکز خود را توسعه دهند و جا به جایی توجه (shift attention) را در خود پرورش دهند و همچنین عضلات مربوط به حفظ ثبات و تعادل خود را بسازند. بازی همچنین مهارت های حرکتی، توانایی انطباق با تغییرات محیط و روتین های زندگی و توانایی حل مشکلات فیزیکی، اجتماعی و احساسی که ممکن است به وجود بیاید را پرورش می دهد.

بسیاری از کودکانی که با اختلالات پردازش حسی  به ما رجوع می کنند، در انجام فعالیت های روزانه ی خود مشکل دارند.

آنها ممکن است از تعامل با کودکان دیگر خجالت بکشند و طفره بروند و نتوانند برای طولانی مدت آرام بنشینند.

یادگیری ممکن است برای آنها دشوار باشد، یا ممکن است با مشکلات بزرگی مواجه شوند که به نظر ما کوچک و ناچیز است.

اینجا جایی است که کاردرمانگر می تواند کمک کند.

نقش کاردرمانگر در حمایت رفتاری کودک

کاردرمانگر می تواند به مشکلات حسی، اجتماعی و احساسی کودک – که با آن مواجه است- کمک کند.همچنین ما میتوانیم در تعیین و شناسایی عوامل محرک که منجر به کاهش رفتار مناسب و توجه می شوند، کمک کنیم.

یکی از مهمترین نقش های کاردرمانگر در کرج این است که به والدین در شناسایی این عوامل محرک کمک کند. ما به والدین آگاهی میدهیم که نشانه های مشکلات حسی فرزند خود را بشناسند و به آنها به خوبی پاسخ دهند تا کودکشان بتواند در شرایط و محیط های مختلف منطبقانه رفتار کند. از همه مهم تر اینکه به والدین آموزش می دهیم که چگونه کودک خود را برای شرایط سخت آماده کنند تا کودک برای پذیرش چنین شرایطی آماده باشد که در این شرایط ممکن است توجه، رفتار مناسب و یادگیری این کودکان یا کاهش می یابد یا به طور کلی متوقف می شود.

در کاردرمانی  چه اتفاقی می افتد؟

در جلسات کاردرمانی خوب کرج به کودکان مکانی امن و پذیرا برای خودشان داده می شود. دربهترین کلینیک کاردرمانی کرج فرصتی برای بازی و تجربه کردن و همچنین چالش و تعامل با کاردرمانگر و والدین، به کودکان داده می شود.

غالباً این چالش ها کودکان را با مشکل روبرو می کند و کودکان ممکن است توجه خود را از دست بدهند، ناراحت شوند و حتی ممکن است دچار فروپاشی شوند. این چالش ها، مشکلاتی نیستند که در یک جلسه اتفاق بیافتند، چون ما به عنوان کاردرمانگر (OT) باید بتوانیم مشکلاتی که کودک هر روز با آن رو به رو می شود را ببینیم.

هنگامی که دانستیم کودک چگونه در برابر چالش ها واکنش نشان می دهد، می توانیم به کودک پاسخ رفتاری مناسب به آن چالش و شرایط را آموزش دهیم و او را در حل مشکلات عاطفی که تجربه می کند حمایت کنیم. در اینجا فرصتی به والدین داده می شود که راهکارها و استراتژی های ما را نظاره کنند.

والدین نیز در طی جلسات تجربه می کنند و آموزش داده می شوند که خودشان بتوانند مربی کودک خود باشند تا بتوانند کودکانشان را در خانه یا اجتماع آرام نگه دارند.

آیا کاردرمانی به کودکان دارای اختلالات حسی کمک می کند؟

از نظر عملکردی ما حتی زمانی که به طور مستقیم و خاص روی مواردی مثل توجه، رفتار، زبان و یادگیری کودکان کار نمی کنیم، باز تغییرات و پیشرفت هایی در این موارد در کودکان دیده می شود.

این به این دلیل هست که هر چه کودکان بیشتر تمرین کنند آنها توانایی بیشتری در دسترسی به مهارت های بالاتر پیدا می کنند. میزان این بهبودها به شدت مشکل کودک شما و به اینکه چه مقدار کودک بین جلسات تمرین می کند دارد.

به یاد داشته باشیم که 30 و 45 دقیقه ی درمانی در هفته الزاماً منجر به نتایج و تغییرات خیلی بزرگ در کودکان نمی شود. به همین دلیل ما توصیه ها و تمریناتی به شما و مراقبان و معلمانِ کودک شما می دهیم تا در خانه و در پیش دبستانی و دبستان نیز این توصیه ها را برای بهبود سریع تر انجام دهید.

کاردرمانگران پیشرفت کودکان را حمایت می کنند.

به طور خلاصه، نقش کاردرمانگرانِ کودکان، حمایت از پیشرفت کودکان می باشد.  یک کاردرمانگر می تواند به شما کمک کند تا دلایل اصلی مشکلات رفتاری و یادگیری را که کودک شما تجربه می کند بررسی کنید و سپس راه حل پیدا کنید.

کاردرمانی در کلینیک کاردرمانی کرج

کاردرمانگران مجموعه ی آینده دارای سالها تجربه هستند و در این سالها به صدها کودک مبتلا به اختلال یادگیری و مشکلات یکپارچگی حسی کمک کرده اند