دو گروه عمده درمان توصیه شده برای ADHD شامل رفتاردرمانی و دارودرمانی است. برای كودكان مبتلا به ADHD كمتر از 6 سال، آكادمی اطفال آمریكا  آموزش والدین را در مدیریت رفتار به عنوان اولین خط درمان قبل از آزمایش دارو توصیه می كند. در مورد کودکان 6 ساله و بزرگتر، توصیه ها شامل دارو و رفتار درمانی با هم است،

نقش والدین در درمان بیش فعالی :

آموزش والدین در مدیریت رفتار برای کودکان تا 12 سال و سایر انواع رفتار درمانی و آموزش برای نوجوانان در مدارس نیز می‌توانند بخشی از درمان باشند. توصیه های آكادمی اطفال آمریكا همچنین شامل افزودن مداخله رفتاری در کلاس و پشتیبانی از مدرسه است. دارو می تواند به کودکان کمک کند تا علائم ADHD خود را در زندگی روزمره خود کنترل کنند، و به آنها کمک می کند رفتارهایی را که باعث مشکلات کودک و خانواده، دوستان و مدرسه می‌شود را کنترل کنند.

نقش دارو در درمان بیش فعالی :

داروها می توانند به طور متفاوتی روی کودکان تأثیر بگذارند و می‌توانند عوارضی مانند کاهش اشتها یا مشکلات خواب داشته باشند. ممکن است یک کودک به یک دارو خوب جواب دهد، اما به یک دارو دیگر جواب ندهد. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی که دارو تجویز می‌کنند ممکن است نیاز به استفاده از داروها و دوزهای مختلف داشته باشند. AAP توصیه می کند که ارائه دهندگان خدمات بهداشتی دوز دارو را مشاهده و تنظیم کنند تا تعادل مناسبی بین فواید و عوارض جانبی پیدا کند. برای والدین مهم است که با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کودک خود در پیدا کردن دارویی که برای کودک آنها مناسب است، تعامل کنند.