چگونه رفتار مناسب را در کودک تقویت کنیم ؟

نق زدن، داد زدن و کتک زدن نه تنها کارساز نیست بلکه متاسفانه یکی از اشتباهات رایج در فرزند پروری است . می دانید چرا ؟ تنبیه کودکان را نابود میکند، در حالی که والدین موثر (مثبت) عزت نفس آنها را افزایش می دهند.

1)عزت نفس بالا نیاز به برنامه ریزی دارد

اگر شما در حال پرورش دادن یک کودک بیش فعال هستید احتمالا عمدا و یا سهوا زمان زیادی را صرف تمرکز کردن و توجه بر روی نقاط ضعف او می کنید. هیچ اشکالی ندارد که شما سعی دارید روی تکانشگری و نقص توجه فرزند خود کار کنید، اما تمرکز بیش از اندازه بر روی ضعف ها و کاستی های فرزندتان ممکن است به عزت نفس او آسیب وارد کند.با استفاده از این تکنیک های فرزند پروری مثبت شروع کنید.

۲)تاکید و تمرکز بر روی نقاط مثبت در راستای فرزند پروری صحیح

تمامی کودکان استعداد ها و علایق مختص خود را دارند. فرزند پروری مثبت بدین معنی است که کودک خود را در تمامی فعالیت ها و علایقش تشویق کنید .( دلگرم کردن کودک خود در تمامی فعالیت ها ) . تمامی نقاطی که کودکتان در آنها عملکرد خوبی دارد پیدا کنید و در این زمینه به او پاداش بدهید .

ساده به نظر میرسد ، اینطور نیست ؟ نه همیشه

۳)کارآگاه باشید

اگر فرزند شما از نظر تحصیلی یا اجتماعی مشکل دارد مشخص کردن و برجسته کردن نقاط قوت او ممکن است چالش برانگیز باشد .

آقای دیوید گیورک ، درمانگر کودکان بیش فعال ، والدین را به کارآگاه بودن تشویق می کند، یعنی توجه بسیار به چیزی که فرزند شما از آن لذت می برد و به خوبی آن را انجام می دهد .

اگر فرزند شما عملکرد خوبی در درس ریاضی دارد اما در دروس دیگر دچار مشکل است، با او صحبت کنید تا متوجه شوید چه چیزی را در ریاضیات دوست دارد و چه کاری میتواند انجام دهد تا این عملکرد خوب (موفقیت) ادامه دار باشد.

۴) تعریفتان را از موفقیت تغییر دهید.

فرزندتان را مجبور به تعریف محدودی از موفقیت نکنید . اگر شما از نظر تحصیلی عملکرد خوبی داشتید و فرزند شما با مشکل روبرو است ممکن است نگران باشید که او بعداً در زندگی موفق نخواهد شد اما تحصیلات تنها راه رسیدن به موفقیت نیست( تنها معیار ارزیابی موفقیت نیست ).

ممکن است فرزند شما توانایی ذاتی ورزشی یا مهارتی در کنترل حیوانات داشته باشد . ممکن است او یک سرآشپز فوق العاده در حال رشد باشد.

نظر خود را درباره آنچه موفقیت می‌تواند باشد گسترش دهید تا والد مثبت‌تری برای فرزند خود باشید.

۵) کلمات صحیح ، زمان صحیح

کلید تعریف و تمجید موثر زمان‌بندی است. اگر شما هر فعالیتی که فرزندتان انجام می‌دهد را تحسین کنید در آینده او همیشه انتظار آن را خواهد داشت. و اگر شما به طور کامل از تعریف کردن خودداری کنید کودک شما امید خود را از دست داده و دست از تلاش برمی‌دارد.

زمانی که واقعاً موفق می‌شود از او تعریف کنید و به او تقویت مثبت بدهید نه برای تمام فعالیت‌های او.

۶)سیستم پاداش دهی در فرزند پروری

برای کودکان با سنین پایین‌تر یک سیستم پاداش، نشان دهنده تحسین است و به تعیین اهداف کمک می‌کند.

هر وقت که فرزند شما کاری ستودنی انجام می‌دهد، برای مثال تمامی تکالیف خود را زودتر از موعد مقرر انجام می‌دهد و به اتمام می‌رساند، به او یک امتیاز بدهید امتیازی که می‌تواند بعداً با یک جایزه جایگزین شود.

این کار به مشخص شدن تحسین و تمجید و اثرگذاری بیشتر آن کمک می‌کند و اهداف دنیای واقعی را به کودک می‌دهد تا برای رسیدن به آنها تلاش کند‌.

فرزند پروری - رفتار مناسب کودک
نشانه های بیش فعالی

پاداش دادن به فرزندانمان نیازمند خلاقیت ، هوشیاری و تلاش است تا خوبی‌ها را در کنار بدی‌ها بشناسیم.


جهت رزرو نوبت روانشناس کودک کرج با شماره زیر تماس بگیرید:

02634431369

کلینیک آینده