ناتوانی یا اختلال یادگیری یک اصطلاح عمومی است که به یک گروه ناهمگن از اختلالات اطلاق می شود که شامل مشکلات قابل توجه درگوش دادن، صحبت کردن، خواندن، نوشتن، استدلال یا توانایی های ریاضی آشکار می شود.

 

 اختلال یادگیری به عقب ماندگی، اختلال یا تاخیر در توسعه در یکی یا  بیشتراز فرایندهای گفتار، زبان، خواندن، نوشتن یا حساب ناشی از اختلال مغزی احتمالی و / یا عقب ماندگی، محرومیت حسی یا عوامل فرهنگی یا آموزشی اشاره دارد. ناتوانی های یادگیری خاص نه تنها می تواند بر عملکرد تحصیلی بلکه عملکردهای مختلفی که فرد در آن نقش دارد نیز تأثیر بگذارد. بنابراین کاردرمانگران به افراد دارای اختلال یادگیری در کرج برای مقابله با اثرات این ناتوانی بر فعالیت های مختلف از جمله تحصیلات دانشگاهی، فعالیت های زندگی روزمره، مشارکت اجتماعی، بازی، اوقات فراغت و ارتباط کمک می کنند. همچنین کاردرمان در کرج با شناسایی زودهنگام و پیشگیری از مشکلات در عملکرد و در یادگیری سر و کار دارند. دیسگرافیا یک ناتوانی یادگیری خاص است که بر این تأثیر می گذارد که کودکان چقدر به راحتی زبان کتبی به دست می آورند و چقدر خوب از زبان کتبی برای بیان افکار خود استفاده می کنند. کاردرمانگران مسئول شناسایی ضعف های زمینه ای حرکتی، حسی، شناختی یا روانی اجتماعی هستند تا بتوانند درانتخاب استراتژی های مداخله برای غلبه بر آن نقایص دخالت کنند. کاردرمانگران از استراتژی های Remediation, Accommodation & Modification برای مدیریت دیسگرافیا استفاده می کنند. استراتژی های درمان کاردرمانی کرج که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند شامل کاردرمانی ادراکی حرکتی در کرج، یادگیری حرکتی، توانبخشی شناختی، یکپارچه سازی حسی یا کاردرمانی حسی در کرج و آموزش بیومکانیکی است.

 یکپارچگی حسی در درمان اختلالات یادگیری یکی از شیوه های اثربخش در کاهش مشکلات یادگیری است. درمان یکپارچه سازی حسی (SIT) مجموعه ای از تمرینات عصبی است که مسیرهای بینایی، شنوایی، و حرکتی در مغز را به هم متصل میکند تا به ثبت دقیق تر و عمیق تر اطلاعات کمک کنند. SIT در ساده ترین شکل خود مغز را در یک حالت حسی تحریک می کند، با استفاده از حالت حسی دوم، فراخوانی اطلاعات از حافظه را می خواهد و سپس با استفاده از حالت حسی سوم پاسخ می خواهد. مغز با عبور از این وظیفه ساده و چند مودالیته، به درستی توالی یابی و به موقع، اقدام به به هم پیوسته کردن مسیرهای حسی یا «الگوهای» اتصالات عصبی می کند.

اتصالاتی که در طول یادگیری صورت می گیرد افزایش می یابد و در عرض چند دقیقه پس از آموزش، اتصالات جدیدی برقرار است. این اتصالات پایه ای برای حفظ حافظه هر مهارتی هستند. تکرار مهارت آن را تقویت می کند و آن را محکم تر در حافظه بلند مدت قرار می دهد.کاردرمانی حسی کرج تحریک شدید چند حسی را از طریق توالی های ساده به هم پیوسته فراهم می کند تا بر فرایند یادگیری تأثیر بگذارد. به این ترتیب، مغز با بسیاری از محرک های عصبی مثبت تقویت شده  که منجر به انتخاب مسیرهای یادگیری مناسب می شود. پس از آن یادگیری به راحتی و روان صورت می گیرد.

ما با حدود 95 درصد از کل مشکلات یادگیری از جمله پردازش بینایی و شنوایی، ADD، ADHD، و نارساخوانی نارسانویسی مشکلات دست خط و … سر و کار داریم.

 همه ساله شاهد مشکلات و سرخوردگی دانش آموزان و خانواده هایشان در اثر مشکلات یادگیری بودیم. والدین همه چیز را از ویتامین ها و آموزش چشم گرفته تا برنامه های آموزشی گران قیمت مثل نوروفیدبک را  امتحان می کنند که خیلی از اوقات فایده ای ندارد.

کلینیک آینده در کرج در ابتدا و مرکز اختلال یادگیری راه آینده کرج از زمان تاسیس با مجرب ترین کادر درمان آموزش پرورش و توانبخشی در زمینه اختلال یادگیری شروع به کار کرده است و در تمام زمینه های لازم برای درمان اختلال یادگیری در کرج به بهترین شکل  فعالیت میکند.

خدمات قابل ارائه در مرکز اختلال یادگیری راه آینده شامل:

  • روانشناسی
  • آموزش ذهنی
  • توانبخشی شناختی در کرج با پیشرفته ترین نرم افزارهای به روز(تنها مرکز رسمی توانبخشی شناختی در کرج دارای نمایندگی پژوهشکده علوم شناختی دانشگاه شهید بهشتی)
  • کاردرمانی
  • گفتاردرمانی
  • توانبخشی چشم
  • تست هوش در کرج و ارزیابی دقیق آموزشی
  • و…

است.

برای ما هیچ چیز رضایت بخش تر از دیدن کودکی نیست که ناگهان خود را در خواندن و یادگیری موفق می بیند در حالی که احساس میکرده ناتوان، گنگ یا احمق است.

برای ارزیابی و درمان اختلالات یادگیری درکرج و استان البرز شامل  با شماره زیر تماس بگیرید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند:

02634431369